A dental professional wearing safety PPE gear and white lab coat smiling compassionately

Кариеси

Зъбният кариес е прогресивно заболяване, причинено от киселините , произхождаща от бактериалната плака като то отслабва и разрушава зъбния емайл. Кариесът започва с прекомерна деминерализация на емайла, може да доведе до кавитации в зъба и евентуалната му загуба. Въпреки, че е предотвратим, кариесът е най-често срещаната болест в света.

  • Етиология, причини и симптоми

    Някои орални бактерии произвеждат киселинни странични продукти, които разграждат и освобождават минерали в зъба (деминерализация).

    Това отслабва емайла, но слюнката помага за възстановяване на загубените минерали и укрепване на зъба (реминерализация). При тези, чията диета включва високо съдържание на захар и/или неадекватна устна хигиена, бактериите могат да се натрупват върху зъбите в лепкав слой, наречен плака. Когато са изложени на въглехидрати, бактериите на плаката непрекъснато деминерализират емайла, надхвърляйки способността ни да реминерализираме. Настъпва нетна загуба на минерали, което води до разрушаване на емайла.

    Кариесът в ранен стадий се проявява като бяло петно ​​или начална кариозна лезия под повърхността на зъба. Само когато лезията пробие повърхността на емайла, това причинява кавитации в зъба. С напредването на кариеса кавитациите могат да достигнат дентина и по-късно до пулпата. Това може да причини силна болка за пациента и в крайна сметка да доведе до загуба на зъб или абсцес.

    Кариозна лезия може да се образува навсякъде по зъба, но е най-вероятно да се появи на двигателните повърхности (оклузален кариес), в пространствата между зъбите (интерпроксимален кариес) или по протежение на гингивалния ръб. При пациенти с оголени зъбни корени кариесът е особено опасен, тъй като прогресира много по-бързо в дентина (коренов кариес) и е по-труден за контролиране.

    Зъбният кариес е най-разпространеното заболяване на устната кухина в света, което засяга както възрастни, така и деца. Смята се, че 2,3 милиарда души имат кариес на постоянните зъби, а 530 милиона деца имат кариес на млечните зъби.

    Всеки може да страда от кариес. Силните превантивни програми постигат масивно намаляване на кариесите в ранна детска възраст. В много области в Европа кариесът при деца се наблюдава при малка част от децата, често свързан с тяхното социално-икономическо положение и познанията на родителите им за оралното здраве (постоянно сукане на бутилки с мляко през нощта). Въпреки превантивните постижения през детството, повечето хора все още страдат от кариес по време на зряла възраст, когато превантивните дейности са намалени или се появят нови рискови фактори, като: 

    • Лоша хигиена на устната кухина,
    • Повишена консумация на въглехидрати,
    • Чести закуски,
    • Ксеростомия (сухота в устата),
    • Облъчване на главата и шията (лечение на рак),
    • PUFAs (видима пулпа, язви, фистула, абсцес).
  • Въздействие върху качеството на живот на пациентите

    В ранните стадии на кариеса е малко вероятно пациентът да разбере, че има начална кариозна лезия, освен ако не го каже стоматологът му. Въпреки това, с напредването на кариеса пациентът ще изпитва все по-болезнени симптоми.

    Докато кавитацията достигне дентина на зъба, пациентът вероятно ще изпита известна степен на болка в зъба и/или чувствителност. Ако същата достигне пулпата или се развие абсцес, пациентът вероятно ще изпитва силна болка.

    Болката от зъбния кариес може да бъде емоционално тревожна и може да затрудни говоренето, храненето или съня. В случаи на видим кариес или загуба на зъби, напр. кариес на предните зъби, пациентът може също да изпитва затруднения с увереността и самочувствието.

    Лечението на напреднал кариес, като ендодонтско лечение или екстракция, може да бъде болезнено и травматично за пациента. Кариесът често се свързва с други стоматологични усложнения, като гингивит и пародонтит, които изискват допълнително лечение.

    Пациентите с кариес, които желаят да поправят обширни щети или да заменят загубени зъби, може да не могат да направят това поради високата цена.

     

  • Превенция, менажиране и лечение

    Kариесът може да бъде предотвратен чрез свеждане на диетичната захар и закуските до минимум и практикуване на добра устна хигиена. Миенето на зъбите два пъти на ден с паста за зъби с флуорид и почистването между зъбите с конец или интердентални четки може да предотврати натрупването на плака, която води до кариес.

    След повече от 50 години, пастите за зъби, съдържащи флуорид, все още са златен стандарт за превенция на кариес. Доказано е, че е ефективен и безопасен в много независими проучвания и ни помогна да постигнем масовото намаляване на кариесите през последните десетилетия. Нововъзникващите технологии ще ни помогнат да увеличим допълнително ефективността на пастата за зъби с флуорид, например чрез пребиотичния ефект н

    Ако кариесът се открие на ранен етап, той може да бъде спрян и дори обърнат. При пациенти с нисък риск от кариес, лека промяна в тяхното поведение и подобряване на навиците им за грижа за устната кухина могат да изместят баланса към повишена реминерализация и следователно да обърнат нанесените щети.

    При пациенти с повишен риск от прогресия на кариес може да е необходима по-мощна интервенция. Налични са различни лечения с високо съдържание на флуориди, които могат да помогнат на вашите пациенти да останат без кариес, докато основните рискови фактори могат да бъдат медиирани:

    Флуоридните лакове могат да се прилагат в офиса, дори при малки деца, за да се противодейства на риска от кариес и да помогне за реминерализирането на съществуващите начални кариесни лезии без допълнителни усилия от страна на пациента.


    За пациенти с добро съответствие, пасти за зъби с високо съдържание на флуорид с 2800 и 5000 ppm флуорид, които се използват у дома вместо обикновена паста за зъби, предлагат превъзходна профилактика срещу кариес в сравнение с обикновената паста за зъби. Специализираните води за уста са допълнителни решения за ефективно управление на повишения риск от кариес.


    След като лезията е прогресирала в кавитация, увреждането на емайла не може да бъде обърнато по естествен път. Разваленият емайл и/или дентин трябва да се отстранят и кавитация да се запълни. Ако кавитацията е достигнала пулпата, обикновено се изисква ендодонтско лечение или екстракция.

     

Продукти

Материали

Професионално обучение