
Животът на здравите зъби започва с първия млечен зъб. Зъбното здраве на децата зависи от много влияния и фактори. За тях се грижат детски зъболекари – отделна област в стоматологията. Детският зъболекар се фокусира върху лечението на устата, гърлото и челюстта при малки деца до юноши. Важните въпроси тук включват предотвратяването на кариеси с флуорид в детска възраст, лечение и справяне с кариеси при млечните зъби и изместване на зъбите.
-
Предизвикателства при денталното здраве на децата
Значителен проблем в денталното здраве на децата е смяната на съзъбието между млечните зъби и постоянните зъби. Долните централни инцизиви обикновено са първите млечни зъби, които се появяват. Те се появяват при кърмачета на възраст между 6 и 8 месеца, последвани от горните централни и всичките страничните инцизиви от 8 до 12 месеца. Впоследствие се появяват горните и долните предни кътници, преди да се развият млечните канини от около 16-месечна възраст. Появата на млечните зъби е завършена, когато задните кътници се появят на възраст между 20 и 30 месеца.
Постоянните зъби започват да изникват някъде около 5-годишна възраст. В процеса корените на млечните зъби се разпадат от пробиването на постоянните зъби. Този процес продължава до ранна юношеска възраст. Млечните зъби обикновено се заменят с постоянни зъби в същата последователност, в която първоначално са се появили.
В този процес на смяна на съзъбието, зъбите на детето и детският зъболекар са изправени пред много предизвикателства. Както млечните зъби, така и новопроникналите постоянни зъби в началото не са напълно минерализирани и следователно са податливи на кариес. Те изискват много грижи и защита, например с флуорид. Поради тази причина зъболекарите препоръчват преминаване към паста за зъби с по-високо съдържание на флуорид (1400-1500 ppm), започвайки от 6-годишна възраст."
Предпочитанието на малките пациенти към сладките храни и подсладените напитки обикновено е причината за образуването на ранен детски кариес (ECC). Тези симптоми са разгледани подробно в следващия раздел. Прекомерната консумация на захар е широко разпространен проблем и не само при децата. СЗО препоръчва да се намали дневната консумация на захар до 10% от общите калории, което съответства на приблизително 40 g на ден за дете на 6-8 години¹. Това е особено проблематично за децата. Според изчисления на Foodwatch децата в Германия приемат препоръчителната годишна доза захар до края на август.² Известно е, че количеството консумирана захар е значително свързано с индекса на кариес (DMFT). За предотвратяване на кариес диетата с намалена захар е от решаващо значение.
Допълнително предизвикателство за денталното здраве на децата и юношите са честите измествания на зъбите. Нелекуваните измествания на зъбите могат да доведат до различни проблеми, например:
Трудности при хранене
Възможни дефекти на зъбите и износване на зъбите поради претоварване и неправилно натоварване на конкретни зъби, дори възможно счупване на зъбите.
Слабост на челюстта и челюстната мускулатура.
Проблеми с говора.
Проблеми с грижата за зъбите и съответно повишен риск от кариес и гингивит.
Въпреки това, предизвикателствата пред денталното здраве не се ограничават до нелекувани измествания на зъбите. За деца и юноши, подложени на ортодонтско лечение, устната хигиена е от съществено значение. Фиксираните брекети затрудняват достигането до някои зони на устната кухина при почистване, а конвенционалните продукти за устна хигиена не винаги са достатъчни. Зъболекарите трябва да насочват пациентите към специални инструменти, като:
Специални четки за зъби, разработени за почистване на зъбите и брекетите и други ортодонтски уреди.
Конци за зъби.
Няколко подходящи интердентални четки за оптимално почистване на труднодостъпни ъгли.
Като цяло неправилната устна хигиена е често наблюдаван проблем при деца и юноши поради липса на мотивация, надзор или ръчна сръчност и двигателни умения. Зъболекарите биват изправени пред трудно предизвикателство. Комуникацията с малките пациенти е важна, но децата не са малки възрастни. За пациентите в ранна детска възраст комуникацията с родителите е много важна
¹ Указание:Прием на захари за възрастни и деца. Женева: Световна здравна организация; (2015).
² Съобщение за пресата наFoodwatch от 11.08.2020 г. Денят на детската хипергликемия.
³ Bernabe et al.Формата на връзката доза-отговор между захари и кариес при възрастни J Dent Res 95, (2016).
-
Често срещани дентални заболявания при децата
Ранен детски кариес (ECC).
Кариесът в ранна детска възраст (ECC) е широко разпространена форма на кариес в млечните зъби. Това е едно от най-честите хронични заболявания в детска възраст и представлява много сериозен проблем. Известно е, че ECC се среща при деца в предучилищна възраст 5 пъти по-често от астма и 7 пъти по-често от сенна хрема.⁴
Симптомите на ECC могат да бъдат разделени на три различни степени на тежест, които са ориентирани главно към модела на образуване на кариес:
ECC тип I: лека до умерена форма на млечните молари.
ECC тип II: умерена до тежка форма, обикновено характеризираща се с лезии на инцизивите на горната челюст.
ECC тип III: тежка форма, при която са засегнати почти всички млечни зъби.
В Германия може да се приеме разпространение между 10 и 15 процента.⁵ В световен мащаб то варира значително между 3 и 45 процента. ⁶
Има много различни причини за образуването на ECC. За да се развие ECC, е важно кариесогенните бактерии да са колонизирали устата. Това обаче може да бъде почти невъзможно да се избегне. Поради тази причина трябва да се контролират други фактори на кариес, като:
Честото поглъщане на захарна храна от детето от бебешко шише.
Честото ядене на сладко като закуска между храненията.
Неправилна хигиена на устната кухина.
Нередовно или недостатъчно снабдяване с флуориди.
За съжаление ЕСС се среща по-често в социално слаби семейства. Тук е важно родителите да са запознати с рисковете отрано.
Често сериозната прогресия на ECC завършва с екстракция на млечните зъби. Важно е ЕСС да се лекува или противодейства с превантивни мерки на ранен етап. Често пъти кариесът в ранна детска възраст може да бъде отстранен само под пълна анестезия поради броя на засегнатите зъби и степента на тежест на увреждането.
Повече информация по тази тема можете да намерите в следващия уебинар.Вижте тук.
Моларно-инцизивна хипоминерализация (MIH).
В продължение на много години детската стоматология се занимава с клиничната картина на MIH, известен също като тебеширени зъби или „сирени кътници“. MIH описва системно причинена хипоминерализация на един до четири постоянни първи кътника, с или без участието на инцизивитете. Степента на тежест на заболяването варира в широки граници. Това може да доведе до видима непрозрачност или промяна на цвета, дори до значителна загуба на емайл върху засегнатите зъби. Класификацията според Wetzel и Reckel дава възможност да се категоризира степента на тежест на тези симптоми.⁷
1-ва степен: Запазва се морфологията на зъбите. По дъвкателните повърхности могат да се открият отделни обезцветени участъци.
2-ра степен: Засегнатият зъбен емайл е до голяма степен обезцветен с жълтеникаво-кафяв оттенък и хипоминерализираната област стърчи над дъвкателната повърхност. При засегнатите зъби има повишен риск от счупване на емайла и чувствителност на емайла.
3-та степен: По засегнатите зъби се наблюдават големи обезцветени жълтеникаво-кафяви участъци с допълнителни дефекти в морфологията на короната и изразена загуба на емайл, свързана с висока степен на чувствителност в засегнатите зъби.
В концепцията на Вюрцбург се предлага разширена класификация. Състои се от подробен класификационен индекс, наречен MIH Treatment Need Index (MIH-TIN) и концепция за терапия, разработена на тази основа. Концепцията на Вюрцбург затваря пропуските в предишните класификации, като предлага на лекуващите зъболекари не просто индекс, който използва единствено дефекта на веществото като основен критерий, но също така отчита степента на дефекта и свързаната с него свръхчувствителност и прави предложения за лечение въз основа на това.⁸
MIH е заболяване, което е разпространено по целия свят. Приема се глобална поява от около 14,2%.⁹ В Германия приблизително 10-20% от всички деца и юноши са засегнати от хипоминерализация на моларите и инцизивите.¹⁰ MIH е най-често срещаното структурно нарушение на зъба. Лечението на MIH варира. В зависимост от степента на тежест на заболяването, то може да варира от интензивна профилактика, възстановителни мерки и в екстремни случаи дори екстракция.
Диагнозата MIH не само поставя лекуващия зъболекар пред огромно предизвикателство, но също така е много важна за бъдещите стоматологични грижи на пациента.
Научете повече по тази тема в този уебинар.Вижте тук.
Флуороза.
За деца в предучилищна възраст системното предозиране на флуорид за дълъг период от време може да доведе до промени в и извън повърхностите на зъбния емайл. Тази емайлова флуороза често се проявява като бели и непрозрачни петна по зъба; малко по-рядко се наблюдават жълтеникаво-кафяви промени в зъбния емайл. Промените в зъбния емайл от флуороза се характеризират със симетрични петна или ивици с неясни ръбове.¹¹ Тези промени обаче нямат никакво значение за функционирането и здравето на зъбите. Флуорозата може да се появи от раждането до 6-8 години. Периодът от 6 до 24 месеца изглежда е много критичен за появата на флуороза на предните зъби.¹² Съществува повишен риск от флуороза, особено при едновременната употреба на таблетки с флуорид, флуорирана готварска сол, повишени нива на флуорид в питейна вода и повишено поглъщане на флуорирана паста за зъби.
Що се отнася до разпространението на флуорозата, цифрите варират значително по света. Много важен аспект при възникването на емайлова флуороза при деца от съответните региони е степента на флуориране в питейната вода. В литературата са обобщени случаите на разпространение в световен мащаб от 16,7% до 32,2% от флуорозата.¹³ В Германия честотата на флуороза е много по-рядка- 5,4% сред 3 до 17-годишните през 90-те години.¹¹ Предполага се, че увеличаването на профилактичните мерки с флуоридни препарати и продукти за хигиена на устната кухина може да увеличи честотата на флуороза. Това обаче се оказва невярно. Според научно проучване от 2000-те, разпространението на флуороза при 15-годишни юноши в Германия все още е в диапазона от 4,9% до 6,1%.¹⁵
4 https://www.bzaek.de/fileadmin/PDFs/presse/pk/140207/ECC_Konzept.pdf
5 Splieth et al.:Orale Gesundheit im Kleinkindalter. Präv Gesundheitsf 4, 119–123, (2009).
6 Borutta et al.:Explanatory Model of Early Childhood Caries. Oralprophylaxe & Kinderzahnheilkunde 32, 58-63, (2010).
7 Wetzel WE, Reckel U:Fehlstrukturierte Sechsjahrmolaren nehmen zu – eine Umfrage. Zahnärztl Mitt 81, 650–651, (1991).
8 Bekes et al.Das Würzburger MIH-Konzept: Teil 1. Der MIH-Treatment Need Index (MIH-TNI). Oralprophylaxe & Kinderzahnheilkunde 8 38, 4, 165-169 ( 2016); Steffen et al. The Würzburg MIH concept: the MIH treatment need index (MIH TNI). Eur Arch Paediatr Dent 18, 355–361 (2017).
9 Zhao D, Dong B, Yu D, Ren Q, Sun Y::The prevalence of molar incisor hypomineralisation: evidence from 70 studies. Int J Paediatr Dent (2017).
10 Petrou et al.Prevalence of molar-incisor-hypomineralisation among school children in four German cities. Int J Paediatr Dent 24 (6), 434–440 (2014).
11 Meyer-Lueckel et al.Effects of fluoride tablets on caries and fluorosis occurrence among 6- to 9-year olds using fluoridated salt. Community Dent Oral Epidemiol, 38: 315–323 (2010).
12 Hong et al.Timing of fluoride intake in relation to development of fluorosis on maxillary central incisors; Community Dent Oral Epidemiol 34: 299-309 (2006).
13 Khan et alGlobal trends in dental fluorosis from 1980 to 2000: a systematic review. Journal of the South African Dental Association, 60(10):418-421 (2005).
14 Schmalz et al.Entwicklungsbedingte Schmelzveränderungen bei niedriger Fluoridkonzentration des Trinkwassers. Dtsch Zahnärztl Z;48:629–633, (1993).
15 Pieper et al.Fluoroseprävelenz bei 15-Jährigen in drei Regionen mit unterschiedlichen Prophylaxeprogrammen. Dtsch Zahnärztl Z; 63, 16–29, (2008).
-
Превенция, съхранение и лечение
През есента на 2018 г. бяха публикувани нови препоръки относно използването на паста за зъби с флуорид за (малки) деца. В резултат на тази препоръка паста за зъби с флуорид с 1000 ppm трябва да се използва два пъти дневно в количество с размер на оризово зърно от поникването на първия млечен зъб до 2-рия рожден ден, а след втория рожден ден в количество колкото грахово зърно. Като алтернатива, до 2-годишна възраст може да се използва количество паста за зъби с размер на грахово зърно с 500 ppm флуорид два пъти дневно. Следващата таблица дава общ преглед на новите препоръки.